Kickboxing

Historia Kickboxingu

Kick-boxing jest klasyfikowany jako współczesna gałąź dalekowschodnich sztuk walki. W początkowym okresie rozwoju kick-boxingu istniały dwa nurty tego sportu: japoński i amerykański. Japońska forma kick-boxingu powstała przez połączenie technik boksu tajskiego i karate. Rozwinęła się w drugiej połowie lat 60., gdy promotor bokserski Osamu Noguchi, zainspirowany walkami, które widział w Tajlandii, chciał zaszczepić boks tajski w Japonii. W połowie lat 70. XX wieku amerykańscy karatecy, sfrustrowani zasadami walki, które nakazywały zadawanie podczas zawodów ciosów z ograniczoną siłą, poszukiwali systemu, w którym mogliby zadawać ciosy pięściami z pełną siłą, a tym samym rywalizować w warunkach bardziej realnej walki.
Doprowadziło to do narodzin tzw. full-contact karate.

W latach 60-tych były karateka, Mike Anderson, wybrał co najlepsze ze wszystkich dalekowschodnich sposobów walki i połączył to z boksem. Ustalił jasne reguły walki, a w trosce o zdrowie zawodników zastosował rękawice, ochraniacze na stopy oraz kaski. Taki sposób pojedynków był najbardziej zbliżony do realnej, współczesnej walki wręcz. W połowie lat 80-tych sport ten sklasyfikowano w Stanach na siódmym miejscu, na liście najbardziej popularnych sportów w USA.

1968r. – zorganizowano pierwsze, profesjonalne zawody karate

wrzesień 1974r. – w Los Angeles odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w kickboxingu.

1977r. – powstała Światowa Organizacja (World Association of Kick-Boxing Organizations) – WAKO (założona przez Georg’a F. Brucknera)

1981r. – zorganizowano w Polsce pierwsze mistrzostwa Polski w kick boxingu

1984r. – Marek Frysz doprowadził do ogólnopolskiego zjazdu liderów klubów karate, wykazujących zainteresowanie kickboxingiem

7 lipca 1989r. – rejestracja Polskie Związku Kick Boxingu, pierwszy prezes, Marek Frysz.

Dołącz do nas już dziś

Pierwszy trening gratis