Aktualności

Relacja z obozu

Za nami XXI obóz sportowo-rekreacyjny „Orientu”. Powróciliśmy do codzienności, szkoły, pracy, a przede wszystkim – do treningów. Warto jednak wspomnieć kilka miłych chwil, które zostały w naszych pamięciach po wyjeździe.

Tegoroczny obóz zorganizowaliśmy, jak poprzednio, w Darłówku. Dwa tygodnie pobytu nad morzem okazały się doskonałą możliwością nie tylko do poprawy kondycji fizycznej, ale także do rekreacji, wypoczynku i świetnej zabawy …

Uczestnicy dopisali jak co roku. W obozie udział wzięło 75 osób z 5 klubów:

– KS „Orient”
– „Keiko” Jastrzębie
– „Egida” Barczewo
– KSW „Start” Częstochowa
– „Rio Grappling” Dąbrowa Górnicza

Zgodnie z tradycją naszych obozów, uczestnicy podzieleni byli na grupy wiekowe prowadzone przez kilku instruktorów. Grupą najmłodszą opiekowała się w tym roku instruktorka Marta Brylińska, grupa druga to podopieczni instruktora Bartosza Zabłotnego, trzecia grupa z kolei przebywała na obozie pod okiem instruktorki Agnieszki Horbatiuk, natomiast najstarsi obozowicze nadzorowani byli przez trenera Zbigniewa Pawlaka. Grupa zawodników z KSW „Start” Częstochowa trenowała i wypoczywała pod okiem swojego trenera Łukasza Wabnica.

Ze względu na różnice wiekowe pomiędzy członkami poszczególnych grup, obozowicze mieli organizowane różne atrakcje, odpowiednio dobierane przez ich opiekunów.

Grupa pierwsza codziennie uczestniczyła w ogólnorozwojowych zajęciach sportowych z elementami taekwondo, treningach technicznych, a dodatkowo najmłodsi zawodnicy mieli również możliwość dwukrotnie uczestniczyć w treningach bokserskich z gościem specjalnym obozu trenerem Marcinem Gruchałą. Jako wypełnienie czasu wolnego pomiędzy treningami organizowano dzieciom: gry i zabawy logiczne oraz stolikowe, kalambury, seanse bajkowe, zajęcia plastyczne, podczas których rysowali postać trenera, odbijali pomalowane stopy i dłonie, wykonując kopnięcia i uderzenia; mieli także możliwość ekspresji artystycznej z wykorzystaniem kredy i asfaltowej części ośrodka.

W ramach kształtowania sportowego ducha rywalizacji dzieci wzięły udział w meczu koszykówki, baz, piłki nożnej z grupą drugą oraz zbijaka, dziewczynki kontra chłopcy. Dzieci zaangażowały się także w dopingowanie starszych kolegów, malowali plakaty i transparenty.

Organizator obozu ufundował dla grupy pierwszej kilka atrakcji, między innymi: zabawy sportowe na trampolinach, przejażdżkę gokartami (przejażdżka połączona została z treningiem taekwondo- dzieci rywalizowały w walkach soft-stick, jeżdżąc na gokartach!).

Nie zapominając o dziecięcych wyobraźniach, instruktorka zorganizowała zawodnikom puszczanie lampionów szczęścia z wypisanymi życzeniami. Nasi najmłodsi obozowicze znaleźli również czas na spacerowanie po Darłówku i zwiedzanie okolicy.

W skład drugiej grupy wchodzili nieco starsi zawodnicy.
W zakresie treningowym, w pierwszym tygodniu przerabiali elementy walk semi-cotanctowych, poznawali elementy ataków i kontr. Część pierwsza planu treningowego zakończona została sparringami. Grupa korzystała też z dodatkowych treningów bokserskich, gdzie zawodnicy poprawiali swoje techniki ręczne. W drugim tygodniu obozu treningi były prowadzone pod kątem walk light-contact. Jako podsumowanie również zorganizowano sparringi.

Poza treningami obozowicze z drugiej grupy korzystali z wielu dodatkowych atrakcji zorganizowanych przez swojego opiekuna. Były to między innymi: seanse filmowe, gry i zabawy integracyjne. Odbywały się także wspólne spacery po Darłówku, gdzie można było zakupić pamiątki i obejrzeć piękne krajobrazy nadmorskiego Darłówka. Podczas słonecznych dni grupa relaksowała się, korzystając z plaży i morza.

Grupa trzecia, do której należała głównie młodzież, skupiała się w zakresie treningowym na rozwijaniu poziomu technik nożnych, koordynacji ruchowej oraz szybkości. Standardowo, nie zabrakło jednak gier i zabaw zespołowych, wyczekiwanych przez całą grupę.

Pomimo iż to właśnie treningi były priorytetem, nikt nie zapominał o rekreacyjnej części obozu. Grupa trzecia często korzystała z atrakcji dostępnych na ośrodku, a także oddawała się błogiemu relaksowi na pobliskiej plaży.

Pod koniec obozu część grupy trzeciej brała udział w meczu siatko-boksu, panie vs panowie. „Niewielką” przewagą wygrali mężczyźni. Pozostała część grupy stworzyła niezapomniany doping.

Jak powiedziała instruktorka po obozie, jej grupa spisała się pod każdym względem na 6; zażyłość grupy trzeciej była widoczna wszędzie, wspólny doping, przyśpiewki, motywacja treningowa, obopólna pomoc, zorganizowanie, dyspozycyjność, punktualność wytworzyły w taekwondokach cechy, które z pewnością zaprocentują w ich dalszym życiu.

Grupę czwartą stanowiły osoby pełnoletnie. Ich treningi przebiegały dwutorowo: część pierwszą prowadził trener Zbigniew Pawlak, były to zajęcia z zakresu taekwondo i kick boxingu (z naciskiem na ćwiczenia na wyczucie dystansu oraz poruszanie się w walce), natomiast część drugą prowadził trener Marcin Gruchała, jego treningi ukierunkowane były na doskonalenie technik bokserskich.

Najstarsi obozowicze organizowali swój czas wolny głównie we własnym zakresie. Korzystali z wyposażenia ośrodka oraz atrakcji wspólnych dla wszystkich obozowiczów.

W obozie udział wzięli także zawodnicy z częstochowskiego Klubu Sportów Walki „Start”, stanowili grupę piątą. Mimo że działali oni jako odrębna grupa, chętnie dołączali do wspólnej zabawy z pozostałymi obozowiczami. Zawodnicy ze „Startu” każdy dzień rozpoczynali od dwugodzinnego biegu po okolicach Darłówka. Popołudniami trenowali techniki bokserskie, a wieczorne zajęcia to typowy kick-bokserski.

Na tegoroczny obóz KS „Orient” zaprosił gościa specjalnego, pana Marcina Gruchałę, doświadczonego trenera bosku z Chojnic.
Trener pracował z naszymi zawodnikami nad podniesieniem poziomu technik ręcznych, wprowadzając mnóstwo oryginalnych i zróżnicowanych ćwiczeń. Uczestnictwo pana Marcina w naszym obozie niewątpliwie podniosło jego rangę i poziom sportowy.

Warto również zaznaczyć, że podczas obozu zorganizowanych było mnóstwo atrakcji wspólnych dla wszystkich grup. Instruktorzy razem pracowali nad ich organizacją tak, by każdy obozowicz mógł z nich skorzystać i dobrze się bawić.

Były to między innymi zajęcia na obiektach dostępnych na terenie ośrodka: ścianka wspinaczkowa, basen, boiska, świetlice, stoły do ping-ponga.
Organizator zapewnił obozowiczom pełne wyposażenie w sprzęt sportowy, a także w dodatkowe „czasoumilacze” jak konsola do gier Play Station, zestaw do wyświetlania bajek i filmów, gry planszowe, i wiele innych.

Dodatkowo zorganizowane zostały konkursy: turniej tańca „Dance Star”, wybory Miss i Mistera obozu, tradycyjny chrzest obozowy, „Randka w ciemno”.
Tradycji nie stałoby się zadość, gdyby nie obozowy grill, podczas którego wszyscy uczestnicy udzielali się artystycznie, wystawiając scenki/przedstawienia.

Warto zaznaczyć, że organizator obozu ufundował nagrody dla osób wyróżnionych w konkursach oraz osób, które pomagały w organizacji obozowych atrakcji: otrzymali oni możliwość skorzystania z seansu w Kinie 5D oraz rejsu statkiem do Darłowa połączonego ze zwiedzaniem okolic.

XXI obóz sportowo-rekreacyjny KS „Orient” zaliczamy do bardzo udanych, zarówno pod względem sportowym, jak i organizacyjnym i rekreacyjnym. Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału w obozie przyszłorocznym.
Darłówko zostanie w naszych wspomnieniach na zawsze…

Transport zapewniła nam częstochowska firma przewozowa Piast Tourist.

Wróć

Dołącz do nas już dziś

Pierwszy trening gratis